Previous Queensland Water Award Winners

The Queensland Water Awards are an annual part of the Queensland Branch's program and have been developed to promote the outstanding work achieved by individuals and organisations in the water sector.

2016 Queensland Water Award Winners


Infrastructure Project Innovation Award 2016

Queensland Urban Utilities - Flood Resilience Program

Program Innovation Award 2016 

Queensland Urban Utilities and GHD - In Situ Calibration of Bulk Flow Meters

Research Innovation Award 2016 

The University of Queensland - Affordable and Sustainable Water Recycling through Optimal Technology Integration

Regional Service Award 2016

Jeff Ballard, Northern Water Management

Distinguished Service Award 2016

John Graham 

Young Water Professional of the Year 2016 

Alycia Moore, Chemist, Cleanaway

Water Professional of the Year 2016

Aneurin Hughes, Discipline Leader - Asset Management, Cardno


2015 Queensland Winners & Finalists

Infrastructure Project Innovation Award

    • Winner - Suncoast-Coolum-Maroochydore Sewerage Treatment Plant Reconfiguration – Unitywater
    • Finalists - Woolloongabba Trunk Sewer Capacity Upgrade - Queensland Urban Utilities;       Sarina Water Reclamation Facility - Transfield Services & Jacobs Joint Venture

Program Innovation Award

    • Winner - Queensland Urban Utilities Innovation Program - Queensland Urban Utilities
    • Finalists -  Beaudesert Nutrient Offsets Project - Queensland Urban Utilities;     Mackay Water Services - Mackay Regional Council

Research Innovation Award

    • Winner - Water Literacy in Australia - The University of Queensland and Cooperative Research Centre for Water Sensitive Cities
    • Finalists - Waste-to-Energy project - Queensland Urban Utilities;      QUU Innovation Centre - Queensland Urban Utilities

Distinguished service award

    • Winner - Helen Stratton - Griffith University

Regional service award

    • Winner - Rob Saunders, GHD

Water Professional of the Year

    • Winner - David Brooker - Mackay Regional Council
    • Finalists - Rob Fearon - Queensland Water Directorate;      Colin Hester - Queensland Urban Utilities

Young Water Professional of the Year

    • Winner - Tim Wong - SMEC Australia
    • Finalist - Courtney Brown - Queensland Urban Utilities;      Liu Ye - The University of Queensland

Undergraduate water prize

    • Winner - Scott Roy - SMEC Australia - "Passive Flood Barrier"

    Operator of the Year (announced at the WIOA Workshop in June)  

      • Winner – 
      • Finalists - 

     

    2014 Queensland Winners & Finalists

    Infrastructure Project Innovation Award

      • Winner - Maleny Sewage Treatment Plant and Wetland, Unitywater
      • Finalists - MHL Batching Plant - Unitywater;       StormDMT -GHD Pty Ltd

    Program Innovation Award

      • Winner - Unitywater's World Toilet Day Art Prize 2013
      • Finalists - SWIMLocal - The Queensland Water Directorate (qldwater);     Your Seqwater – Recreation Review

    Research Innovation Award

      • Winner - Putting Science in Sewers, (Advanced Water Management Centre, The University of Queensland)
      • Finalists - Data Mining of Vertical Profiler Readings to Predict Manganese Concentrations in Water Reservoirs - Seqwater;     The human side of water alternatives – understanding and increasing public acceptance of water from alternative sources - The University of Queensland

    Distinguished service award

      • Winner - Don Mackay

    Regional service award

      • Winner - Jason Devitt, Mackay Regional Council

    Water Professional of the Year

      • Winner - Terry Fagg - Western Downs Regional Council
      • Finalist - Michel Raymond - Seqwater

    Young Water Professional of the Year

      • Winner - Ashley Zanetti, SMEC Australia Pty Ltd
      • Finalist - Jonathan Carroll - SMEC Australia Pty Ltd

    Undergraduate water prize

    • Winner - Elissa O’Malley - "Fate and toxicity of engineered nanomaterials in treated wastewater"
    • Finalist - Eugenia Lorenza Budiyanto - “Model-based Evaluation of N2O Mitigation Strategies for a Full-Scale Wastewater Treatment Plant”

    Operator of the Year (announced at the WIOA Workshop in June)  

      • Winner – Julie Smith, Isaac Regional Council
      • Finalists - Martin Melville, Seqwater;     Nick Ouston, TRILITY Pty Ltd;   Stephen Tribe, Queensland Urban Utilities

     

     

    2013 Queensland Winners & Finalists

    Infrastructure Project Innovation Award

      • Winner - Coombabah and Stapylton Program Alliance - (Gold Coast City Council, Abigroup Contractors, WorleyParsons, KBR.)
      • Finalists - Thiess / SKM Goodna Sewerage Treatment Plant for QUU; Unitywater Cooroy and Woodford STPs; SunWater Chinchilla Beneficial Use Scheme; John Holland Oxley
        Creek WRP Flood Recovery & Biogas Upgrade; Coombabah and Stapylton Program Alliance 

    Program Innovation Award

      • Winner - Moreton Bay Regional Council's Total Water Cycle Management Plan - (BMT WBM, Moreton Bay Regional Council, Unitywater, Bligh Tanner)
      • Finalists - Seqwater Asset Scorecards; Unitywater Sewage Overflow Abatement Program; Mackay RC Integrated Demand Management Program (IDMP); Seqwater/ Arup/ Biarri - Decision Support System;  Seqwater Research, Science and Technology Program, Seqwater.

    Research Innovation Award

      • Winner - Advanced Biosolids Technology Program - (Advanced Water Management Centre, The University of Queensland)
      • Finalists - Putting Science into Sewers, (Advanced Water Management Centre, The University of Queensland)

    Distinguished service award

      • Winner - Chris Pipe-Martin, Logan City Council

    Regional service award

      • Winner - Bruce Gardiner, Cairns Regional Council

    Water Professional of the Year

      • Winner - Fiona Chandler - (International WaterCentre)
      • Finalists - Anthony McAlister - (BMT WBM)

    Young Water Professional of the Year

      • Winner - Dr Sarah Schroeder, Senior Water Quality Officer - (Queensland Urban Utilities)
      • Finalists - Adam Pearce, MWH; Emma Newton, Unitywater; Dr Maria Jose Farre, AWMC

    Operator of the Year (announced at the WIOA Workshop in June)  

      • Winner – Chris Hughes (Unitywater)

     

    2012 Queensland Winners & Finalists

    Honorary life membership

    • Mark Pascoe (International WaterCentre)

    Infrastructure Project Innovation Award

    • Winner - Fitzgibbon Integrated Watercycle Management: Stormwater Harvesting "FiSH" and Potable Roofwater "PotaRoo" - Bligh Tanner
    • Finalists - Aquatec-Maxcon; Linkwater / KBR; Townsville City Council.

    Program Innovation Award

    • Winner - LinkWater's Holistic Water Quality Management Program

    Research Innovation Award

    • Winner - National Research Centre for Environmental Toxicology (Entox), The University of Queensland
    • Finalists - International WaterCentre / Australian Rivers Institute; Advanced Water Management Centre

    Distinguished service award

    • Winner - Terry loos

    Regional service award

    • Winner - Pedro Mendiolea

    Water Professional of the Year

    • Winner - Dr Jurg Keller (Advanced Water Management Centre, The University of Queensland)
    • Finalists - John Mulheron (Gladstone Area Water Board); Michael Thomas (Unitywater)

    Young Water Professional of the Year

    • Winner - Dr Paul Jensen  (Advanced Water Management Centre, The University of Queensland)
    • Finalists -  Dr Maria Jose Farre (Advanced Water Management Centre); Justin Simonis (Abigroup Water); Michael Whitehead (Linkwater)

    Undergraduate water prize

    • Winner - Paper: CFD Modelling of a Pump Intake - Barak Truasheim
    • Finalists - Annabel Farr; Barbara Wronski; Julia Mueller

    Operator of the Year (announced at the WIOA Workshop in June)

    • Winner - Robert Harman (Redland City Council)
    • Finalists - Heath Boxer (Veolia Water); Michael McAuley (Mackay Regional Council)

     

    2011 Queensland Winners & Finalists

    Infrastructure Project Innovation Award

    • Finalists - Dalby Wastewater (PB, Water Infrastructure Group, Western Downs Regional Council); Murrumba Alliance (Unitywater, MWH, John Holland)

    Program Innovation Award

    • Winner - Unitywater
    • Finalists - Cairns Regional Council; Natural Assert Mgt Plans (KBR, Seqwater)

    Water Professional of the Year

    • Winner - Ian Cameron (Logan Water Alliance)
    • Finalists - Chris Evans(Linkwater); Ted Gardner (retired - ex DERM)

    Water Industry Woman of the Year

    Young Water Professional of the Year

    • Winner - Kelly O'Halloran (Allconnex)
    • Finalists - Anna Hollingsworth (Allconnex); Liliana Castro Araoz (Logan Water Alliance)

    Operator of the Year (announced at the WIOA Workshop in June) 

    • Winner - Robin Cherry (Unitywater)
    • Finalists - David Smyth; Rick Mason; Tom Hodgson; Heath Boxer

     

    2010 Queensland Winners & Finalists

    Infrastructure Project Innovation Award

    • Winner - Toowoomba Pipeline Project - (AECOM, Clough, WDS)
    • Finalist - Unitywater

    Program Innovation Award

    • Winner - SEQ Healthy Waterways Partnership (Water By Design Capacity Building Program)

                  (Also 2011 National Program Innovation Award winner)

    Water Industry Woman of the Year

    • Winner - Anna West

    Young Water Professional of the Year

    • Winner - Matthew Brannock
    • Finalists - Ryan Solter, Dale Young 

    Distinguished service award 

    • Winner - Colin Lewis

     

    Queries

    For more information about the Queensland Awards please contact:

    Sharon James
    P 0407 585 052         E qldbranch@awa.asn.au